Dzielimy się wiedzą

Popularne
kategorie:

Brytyjski nadzór (FCA) promuje ujawnianie informacji związanych z klimatem

Brytyjski nadzór (ang. Financial Conduct Authority, FCA) – przypominam, że Wielka Brytania od kilku miesięcy nie jest członkiem Unii Europejskiej – opublikowała politykę oraz ostateczne wytyczne promujące lepsze ujawnianie informacji finansowych związanych z klimatem (można się z nimi zapoznać tutaj).

Spółki giełdowe będą musiały zamieścić specjalne oświadczenie w swoim rapocie rocznym. Będzie one określać, czy ich ujawnienia są zgodne z zaleceniami Grupy Zadaniowej ds. ujawnień finansowych związanych z klimatem (ang. Task Force on Climate-related Financial Disclosures, TCFD).

Zasada będzie obowiązywać dla raportów obejmujących okresy od 1 stycznia br. albo później.

Oznacza, że ​​pierwsze raporty roczne – de facto wystandaryzowane pod TCFD – zostaną opublikowane już w pierwszych miesiącach 2022 r.

Autor:

Piotr Bieżuński

Prezes zarządu i właściciel NOBILI. Przez 20 lat współpracował z ponad stoma spółkami giełdowymi, firmami prywatnymi, organizacjami i instytucjami.

Specjalizuje się w projektach wymagających doświadczenia i kompetencji na styku komunikacji, prawa i finansów (np. IPO, M&A czy obrona przed wrogim przejęciem). Doradza spółkom, właścicielom i menedżerom na poziomie strategicznym, w tym w sytuacjach kryzysowych oraz w trakcie sporów korporacyjnych.

Na początku kariery pracownik nadzoru nad rynkiem kapitałowym, gdzie nadzorował spółki publiczne i współtworzył przepisy dotyczące wypełniania obowiązków informacyjnych (w tym Rozporządzenie w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych). Wykładowca, autor artykułów, badań i opracowań eksperckich, a także aktywny komentator w mediach i social mediach.

Obserwuj nas na: