Dzielimy się wiedzą

Popularne
kategorie:

Nowe prawo UE ws. równowagi płci w zarządach

💡 Kolejne nowe przepisy dla spółek: 23.11.2022 r. Parlament Europejski formalnie przyjął nowe prawo dotyczące równowagi płci w zarządach.

Do 2026 r. spółki notowane na giełdach w UE będą musiały mieć 40% „niedoreprezentowanej” płci wśród dyrektorów niewykonawczych lub 33% wśród wszystkich dyrektorów.

Przepisy nie obejmą małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro.

Przepisy były dyskutowane bardzo długo, wniosek Komisji Europejskiej został złożony w 2012 r. Rada UE nie mogła osiągnąć porozumienia z niektórymi państwami członkowskimi, uznającymi, że wiążące środki na szczeblu UE nie są najlepszym rozwiązaniem.

Po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycję jej przepisów do prawa krajowego.

Autor:

NOBILI PARTNERS

Autorami wpisów i artykułów są konsultanci NOBILI PARTNERS, którzy na co dzień wspierają spółki i menedżerów, wykorzystując swoje kompetencje i doświadczenie z obszarów finansów, prawa i komunikacji.

Obserwuj nas na: