Ważne dla spółek opracowujących nowe strategie rozwoju, oparte o ideę Zrównoważonego Rozwoju (integrującego do ich modeli biznesowych wpływ trzech makroczynników: środowiskowego (Environmental), społecznego (Social) oraz zarządczego (Corporate Governance).
SASB (Sustainability Accounting Standards Board) i IIRC (International Integrated Reporting Council) opracowują kompleksowe ramy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju – w ramach inicjatywy Value Reporting Foundation.
IIRC tworzy najpopularniejsze standardy raportowania zintegrowanego na świecie (niestety zbyt rzadko stosowanego w Polsce). Z kolei SASB opracowała zestaw norm branżowych, które umożliwiają identyfikowanie i ujawnianie informacji finansowych dotyczących zrównoważonego rozwoju (na świecie szybko rośnie ich popularność – np. w branży gamingowej). Co ważne, w Polsce też szybko rośnie jego popularność – kilka spółek z warszawskiej Giełdy już wdrożyło SASB, a z mojej wiedzy wynika, że kilka kolejnych właśnie go wdraża.
Dla mnie inicjatywa SASB i IIRC pokazuje, że przyszłością nie jest raportowanie ESG. Cokolwiek to znaczy – vide nieszczęśliwe sformułowanie z przepisów o „oświadczeniach” spółek, i prezentowaniu „danych niefinansowych” – jakby spółki dzieliły się na część finansową i niefinansową…
Przyszłością jest zrównoważony rozwój firm – oparty o strategiczny przegląd (i nierzadko zmianę) modelu biznesowego.